Ricinový olej a jeho účinky

Ricinový olej je bezbarvým, příp. jemně nažloutlým olejem, který nemá žádnou chuť ani vůni. Jeho charakteristické vlastnosti mu dává zejména obsažená kyselina ricinoolejová. 

Ricinový olej - krása

Jaké účinky ricinový olej nabízí?

 • Ricinový olej působí hojivě, má schopnost stimulovat činnost lymfatického systému. Proto se využívá k hojení jizev, léčbě některých druhů bradavic nebo také zábalům na bolavé klouby.
 • Má regenerační působení, podporuje hojení, změkčuje a zjemňuje pokožku. Uplatní se proto v kosmetické péči o ztvrdlou kůži, zvláště na patách a na loktech.
 • Promašťuje suchou, citlivou a poškozenou pokožku, váže v pokožce vlhkost. V péči o pleť poslouží jako olejová maska/regenerační pleťová kúra, také odličovač nebo čistící olej.
 • Podporuje růst řas a obočí, posiluje řasy, zahušťuje řasy, stará se o jejich růst. Na řasy se užívá přímo, ale je také součástí nejrůznějších regenerátorů řas.
 • Ricinový olej má také silně projímavé účinky, jeho vnitřní užití proto nedoporučujeme.


Jaké jsou praktické zkušenosti s ricinovým olejem?

„Sama za sebe mohu říct, že neznám žádný podobně hutný olej (srovnatelné promaštění z přírodní kosmetiky nabízí snad jen bambucké máslo karité). Protože mám extrémně suchou pokožku se sklony k poškození a dehydrataci, ricinový olej patří k mým nejoblíbenějším. Kdykoliv potřebuji pokožku zjemnit a okamžitě promastit, sahám po ricinovém oleji.“

"K mým oblíbeným rituálům patří také zvláčňující zábal pro paty (vlastně celá chodidla), na kterou je ricinový olej jako stvořený.“ Konkrétní recept na tento zábal najdete v sekci Triky & návody.

Více o zkušenostech bloggerky Sáry BB, ale i dalších, se dozvíte v sekci Recenze, zkušenosti.

7 důvodů proč je ricinový olej užitečný

 1. Je šetrný, ale účinný. Patří k pilířům přírodní kosmetiky.
 2. Viditelně přehušťuje a prodlužuje řasy a obočí.
 3. Silně promašťuje, působí proti vysoušení pokožky.
 4. Zklidňuje podrážděnou pokožku.
 5. Podporuje hojení (jizev, bradavic, strií).
 6. Stimuluje lymfatický systém (napomáhá detoxikaci tkání).
 7. Je prospěšný pro vlasy a nehty.
Důvody, proč využít ricinový olej najdete také na webu rehabilitace.info.