Olejové zábaly


Zábaly z ricinového oleje se užívají při léčbě úrazů, bolestivých svalů, kloubů a nervů. Regenerační vlastnosti ricinového oleje se využívají i při obkladech nejrůznějších zánětů, při problémech s páteří a klouby.

Dle některých studií byla díky ricinovým zábalům vyléčena i těžká degenerativní onemocnění, pomohly při léčbě onemocnění nervového a pohybového aparátu.

Hojivé účinky ricinových zábalu se přisuzují schopnosti ricinového oleje stimulovat činnost lymfatického systémů. Tím dochází k regeneraci postiženích tkání rychleji, protože tělo efektivněji odstraňuje negativně působící toxické látky či ložiska zánětu.


Jak aplikovat ricinový zábal?

  • Připravte si kus vlněné látky, kterou několikrát přeložte do velikosti postiženého místa.
  • Na látku naneste ricinový olej tak, aby se do ní maximálně vsáknul. Přitom ji podložte potravinářskou fólií či jiným nepromokavým materiálem, který zabrání rozlévání oleje na nežádoucí místa.
  • Látku napuštěnou olejem přiložte na postižené místo a celou oblast ještě zabalte fólií. Přiložte ručník a pokud je to možné, oblast do ručníku zabalte. Pomoci si můžete spínacím špendlíkem.

Zábal by měl být na postiženém místě půl hodinu až hodinu, celá oblast by se poté měla očistit. Látku napuštěnou olejem je možné uschovat a užívat opakovaně.

Při bolestech kloubů a svalů se doporučuje zábal aplikovat denně po celý týden, následující tři týdny si zábal dopřávejte 2-3x za týden. Celá terapie by měla trvat měsíc.

Ricinový zábal se často kombinuje s terapií teplem, kdy se mezi fólii a ručník ještě přikládají hřejivé polštářky či elektricky vyhřívaná poduška.

Pro léčbu zánětů však tepelná terapie není příliš vhodná.

Comments